Ga naar hoofdinhoud

130.000 bezoekers: industrie positief gestemd over de Hannover Messe

Op de Hannover Messe werd duidelijk dat de technologieën voor een concurrerende en klimaatneutrale industriële productie beschikbaar zijn (foto: Paul Quaedvlieg)

De exposanten van de Hannover Messe en de organisatoren van de Deutsche Messe zijn zeer positief over het evenement van dit jaar: ’s werelds grootste industriële beurs heeft aangetoond dat de technologieën voor een concurrerende en tegelijkertijd klimaatneutrale industriële productie al beschikbaar zijn. De volgende stap is volgens hen de noodzaak om consequent gebruik te maken van alle beschikbare oplossingen.

De belangrijkste onderwerpen op de Hannover Messe waren kunstmatige intelligentie, waterstof, energiebeheer, connected en intelligente productie en het nieuwe Manufacturing-X data-ecosysteem.

“Een sfeer van optimisme doordrong de hallen van de Hannover Messe”, meldde Dr. Jochen Köckler, voorzitter van de Deutsche Messe Managing Board, tijdens de afsluitende persconferentie. “Ons evenement is erin geslaagd om de toch al hoge verwachtingen van exposanten en bezoekers te overtreffen,” zei hij. Meer dan 4.000 exposanten presenteerden hun oplossingen voor een digitale, connected, duurzame industrie en verwelkomden 130.000 bezoekers uit de hele wereld in Hannover. “De afgelopen vijf dagen van de beurs hebben duidelijk gemaakt dat de technologieën voor een concurrerende en klimaatneutrale industriële productie beschikbaar zijn – nu is het alleen nog een kwestie van de nodige snelheid en vastberadenheid bij de implementatie ervan”, aldus Köckler.

Op de Hannover Messe waren de nieuwste trends rond robotisering te zien (foto: Paul Quaedvlieg)

CO2-neutrale productie

Tegelijkertijd was het volgens hem duidelijk dat voor klimaatbescherming de hulp van de industrie nodig is in de vorm van een leverancier en gebruiker van technologieën die een CO2-neutrale productie mogelijk maken. Köckler: “De Hannover Messe is het wereldwijde platform voor netwerken tussen industrie, overheid, onderzoek en de samenleving als geheel. En het is nog nooit zo belangrijk geweest als vandaag om kennis en ideeën te delen. De technologische oplossingen voor een klimaatneutrale productie zijn al aanwezig. Maar om het concurrentievermogen van de industrie en onze welvaart op lange termijn veilig te stellen, moeten bureaucratische belemmeringen worden overwonnen, kansen worden aangegrepen en transnationale samenwerkingsovereenkomsten worden gesloten.”

Internationale bezoekers

Het percentage internationale bezoekers was hoog: 43 procent van de bezoekers kwam uit het buitenland om te zien hoe zij hun productie op de toekomst kunnen afstemmen. Na Duitsland waren de belangrijkste bezoekerslanden Nederland, China, Korea, Polen en de Verenigde Staten.

Ondanks talrijke wereldwijde uitdagingen, boeken bedrijven uit aandrijftechniek en besturingstechniek uitstekende economische resultaten (foto: Paul Quaedvlieg)

Industriële transformatie

“Bezoekers konden het proces van industriële transformatie live, in de praktijk, zien in de hallen,” legde Köckler uit. Bezoekers werden getrakteerd op displays van high-end industriële producten voor klimaatneutrale productie, nieuwe waterstoftechnologieën, inspirerende ideeën voor connected productieprocessen die door startups zijn ontwikkeld, spraakgestuurde robots met behulp van AI, oplossingen voor efficiënt energiebeheer en de lancering van het nieuwe Manufacturing-X data-ecosysteem, dat de weg moet vrijmaken voor digitale bedrijfsmodellen, met name voor industriële MKB’s

Elektrificatie, digitalisering en automatisering

ZVEI-voorzitter en voorzitter van de exposantenadviesraad van de Hannover Messe Dr. Gunther Kegel vatte de visie van de exposerende bedrijven als volgt samen: “Elektrificatie, digitalisering en automatisering: deze drie trends gaven dit jaar vorm aan de Hannover Messe en leiden nu al tot oplossingen voor een effectieve klimaatbescherming. En juist het samenspel van deze trends laat zien dat de energieturnaround ook een turnaround in energie-efficiëntie moet inluiden. Deze beurs bevestigt ons optimisme voor de elektrische en digitale industrie en onze prognose van 1 tot 2 procent reële productiegroei dit jaar. Aan het begin van het jaar gingen we nog uit van een lateraal traject, zij het op een hoog niveau. Maar nu zit de industrie in de lift.”

Klimaatbescherming en duurzaamheid

“Klimaatbescherming en duurzaamheid staan nu wereldwijd bovenaan op de agenda van de industrie. Om de beoogde klimaatneutraliteit te bereiken, zijn nieuwe, intelligente technologieën en oplossingen nodig voor het behoud van hulpbronnen en een efficiënte productie op alle gebieden van het leven”, aldus Thilo Brodtmann, Executive Vice President van de VDMA.

“Hier op de Hannover Messe hebben we gemerkt dat de klanten grote belangstelling hebben voor de oplossingen die de machine- en installatiebouw hiervoor biedt. Daarom was het event van dit jaar een compleet succes voor onze industrie en een belangrijk teken dat intelligente en connected productie de grote uitdagingen van deze tijd kan oplossen.”

De belangrijkste onderwerpen op de Hannover Messe waren kunstmatige intelligentie, waterstof, energiebeheer, connected en intelligente productie en het nieuwe Manufacturing-X data-ecosysteem (foto: Paul Quaedvlieg)

Köckler recapituleerde: “Voor de exposanten is de Hannover Messe een win-win-win beurs. Ten eerste kunnen zij bezoekers uit de hele wereld ontmoeten. Ten tweede profiteren ze van het zakendoen met de andere 4.000 exposanten. En ten derde hebben zij toegang tot meer politieke besluitvormers en delegaties dan op enige andere beurs.”

Indonesië

Meer dan 100 politieke delegaties uit meer dan 50 landen bezochten dit jaar de beurs – in de eerste plaats het bezoek van de Duitse bondskanselier Olaf Scholz, samen met de Indonesische president Joko Widodo en de Duitse minister van Economie Robert Habeck, die de hele dinsdag doorbrachten met een rondleiding door de hallen van de HAnnover Messe.

Vertegenwoordigers van de Europese Unie in Brussel waren als nooit tevoren aanwezig. Andere delegaties kwamen uit andere delen van Europa en uit Argentinië, Mexico, Canada, Japan, China, de VS en India. Het partnerland van dit jaar, Indonesië, presenteerde zich als een zeer aantrekkelijke en dynamische locatie voor investeringen en partnerschappen.

Digitale deelname

In aanvulling op de 130 000 bezoekers op het beursterrein kon de beurs nog eens 15 000 geregistreerde bezoekers tellen die digitaal deelnamen aan het evenement. Zij volgden het conferentieprogramma, lieten zich informeren in digitale productpresentaties en namen deel aan hybride bezoekersrondleidingen.

De volgende Hannover Messe vindt plaats van 22 tot en met 26 april 2024.

x
Mis niet langer het laatste nieuws

Schrijf u nu in voor onze nieuwsbrief.

Inschrijven